Portfolio:
Started learning Taekwondo in 1992
Academic Qualifications: – (In chronological order)
- Black Belt 4th Dan (13th Jan 2013)
- Black Belt 3rd Dan (4th July 2009)
- National Registry of Coaches (NROC) (28th May 2007)
- Wired To Win Seminar (18th March 2007)
- National Poomsae Referee – Class 3 (27th / 28th January 2007 and 3rd February 2007)
- Poomsae Coach – Level 1 (26th November 2006)
- St John First Aid (17th December 2005)
- People’s Association Activity Instructor (9th June 2003)
- National Coaching Accreditation Programme (NCAP) Technical – Level 1 (5th May 2003 )
- Taekwondo Aerobics Instructor’s Course – Module 1 (20th October 2002 to 24thNovember 2002)
- National Referee – Class 3 (26th August 2002)
- National Coaching Accreditation Programme (NCAP) Coaching in Theory – Level 1(13th June 2002)
- Black Belt 2nd Dan (12th April 1998)
- Black Belt 1st Dan (2nd April 1995)
Local Achievements: – (In chronological order)
National Level:
- 37th National TaeKwonDo Kyorugi Championship 2010 (Feather Weight, GOLD Medalist) With an outstanding award – Best Female Player 2010
- 35th National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 2008(Feather Weight, GOLD Medalist)
- 31st National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 2004(Feather Weight, Silver Medalist)
- 29th National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 2002(Bantam Weight, Gold Medalist)
- 28th National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 2001(Bantam Weight, Gold Medalist)
- 27th National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 2000(Bantam Weight, Gold Medalist)
- 26th National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 1999(Feather Weight, Gold Medalist)
- 23rd National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 1996(Welter Weight, Bronze Medalist)
- 22nd National Pesta Sukan TaeKwonDo Championship 1995(Welter Weight, Silver Medalist)
Invitational Level:
- 5th Yew Tee Constituency TaeKwonDo Invitational Tournament 2002 (Bantam Weight, Silver Medalist)
- 4th Yew Tee Constituency TaeKwonDo Invitational Tournament 2001 (Feather Weight, Gold Medalist)
- 3rd Yew Tee Constituency TaeKwonDo Invitational Tournament 2000 (Bantam Weight, Gold Medalist)
- 2nd Yew Tee Constituency TaeKwonDo Invitational Tournament 1999 (Feather Weight, Bronze Medalist)
- Kebun Baru TaeKwonDo Invitational Tournament 1999 (Heavy Weight, Bronze Medalist)
Overseas Achievements: – (In chronological order)
International Level:
- Hong Kong – 6th Asian Cities Gold Cup TKD Invitational Championships (9th March 2002 to 10th March 2002)
- 2nd Brunei Open TaeKwonDo Championship 2000 (25th to 27th August 2000, Bantam Weight, Bronze Medalist)
You must be logged in to post a comment.